Ryba na to valí oči

RybiOko.cz

Tipy na nejlepší nákupy věcí, dárků, čehokoli …

Nejlepší zábavná společenská hra

nejlepší hra

Mohlo by se zdát, že v éře počítačů, tabletů a chytrých telefonů jsou společenské stolní hry přežitkem. Naštěstí to není pravda a stále se najde dost lidí, kteří rádi zasednou s rodinou nebo přáteli ke hře. Pokud k takovým jedincům patříte i vy, zřejmě už máte doma tradiční hrací karty, Člověče nezlob se, Scrabble nebo Dostihy a sázky, možná též šachy a go. To je prostě herní klasika. Zřejmě pak ani nepotřebujete poradit, jakou hru koupit. Ale kdyby přece jen, přečtěte si následující tipy. Tyto hry patří k těm vůbec nejoblíbenějším a nejlépe hratelným. Jestli je ještě neznáte, je nejvyšší čas to napravit. A pro ty ostatní budiž tyto hry lákadlem nebo dobrým tipem na dárek.

Carcassonne

hra carcassonne
Carcassonne je strategická stolní hra odehrávající se ve středověku. Je zábavná, chytrá a pěkně zpracovaná. K dispozici jsou figurky družiníků (=hráči) a kartičky, jimiž vytváříte krajinu, takže průběh hry je pokaždé jiný. V průběhu se sbírají body, které se ale sčítají až na konci. Teprve pak se pozná, kdo vyhrál. Že to zní nezajímavě? To je tak u společenských her vždycky. Systémy hraní jsou víceméně stejné, co lze taky vymyslet nového kromě figurek, kartiček a kostky. Úspěšnost hry určuje až její konkrétní provedení a hratelnost, a to se v případě Carcassonne povedlo skvěle, jak o tom svědčí celosvětová obliba. Hra je určena pro 2-5 hráčů, je vhodná pro děti od 8 let (ale zvládají to i mladší) a jedna hra zabere asi tři čtvrti hodiny. Navíc tato základní hra se dá rozšiřovat zakoupením dalších kartiček, aby vytvářená krajina byla větší a hra tak trvala déle, což má smysl zvláště, když vás je víc než dva. Pravidla jsou snadná, takže tato hra je ideální pro rodiny s dětmi. Doporučení: pořiďte si velký stůl.
Chci rodinnou hru

Bang!

karty bang!
Možná se to může zdát k neuvěření, ale s kartami se můžete i pořádně nasmát. Aspoň pro hru Bang! to platí zaručeně. Je to taková akční karetní přestřelka plná blafování a intrik, které jsou zdrojem zajímavých zvratů. Hráči vystupují v rolích známých postav Divokého Západu, přičemž každá má odlišné vlastnosti. Navzájem nevědí, kdo je kdo – jedinou odhalenou postavou je šerif, jehož se bandité snaží zabít. A tak po sobě všichni střílejí pomocí karet, až přežije jen ten nejlepší. Hra je určena pro 4-7 hráčů, ale platí, že opravdovou legraci zažijete, když vás bude hrát alespoň pět, spíš šest. Pravidla jsou poněkud složitější, ale kupodivu s nimi mají problém spíš starší ročníky, omladina je chápe snáz. Nicméně po několika hrách si je osvojí každý. A právě mládež a hlavně kluci jsou touto hrou nejvíce nadšeni. Ke hře se dají dokoupit rozšíření, což vřele doporučujeme. Jestli se chystáte na výlet s partou kamarádů, neměl by vám balíček karet Bang! chybět v batohu.
Chci balíček karet

Studená válka

desková hra studená válka
Desková hra Studená válka obsadila 1. místo v celosvětovém žebříčku her. Je komplexní, rozmanitá a asi chvíli potrvá, než do ní opravdu proniknete. Herní deska představuje mapu světa a je perfektně zpracovaná. 110 karet věrně odpovídá historickým událostem a každé v pravidlech patří krátký výklad (proto jsou tak dlouhá, byť jinak jednoduchá). Bez obeznámení se s těmito událostmi však nelze hru úspěšně strategicky hrát. Studená válka je logicky určena pro dva hráče: USA a SSSR. Vyhrát můžou jak Američani tak Rusové, záleží na tom, jak úspěšně si kdo vede v podmaňování světa. Kdo ovládá, ten vítězí. Navíc je po celou hru nutné udržovat nukleární pohotovost nad stupněm jedna, protože kdo spustí nukleární válku, okamžitě prohrává a hra končí. Jedna partie zabere asi 3 hodiny, ale bez obav – po několika úvodních oťukávacích duelech se vám hra tak zažere pod kůži, že si budete přát, aby dlouhé zimní večery trvaly až do léta. Upozornění: hra je silně návyková.
Chci těžký kalibr