Ryba na to valí oči

RybiOko.cz

Tipy na nejlepší nákupy věcí, dárků, čehokoli …

Nejlepší robotický vysavač

robotické vysavače

Robotické vysavače sice u někoho vzbuzují úsměv, ale jsou to velmi užiteční pomocníci při každodenním úklidu. Nesmíte však od nich čekat zázraky, protože ty nedovedou. Tak třeba nikdy neuklidí tak důkladně, jako vy osobně s klasickým ručním vysavačem. Také si poradí poměrně dobře s tvrdými podlahami, ne už tak dobře s koberci. Je to ale logické – když si vezmete, jaký kartáč používáte na podlahovém vysavači, jakou silou na něj při luxování tlačíte a že jedno místo přejedete i několikrát, tak tomu tento samopojízdný robot prostě konkurovat nemůže. Rozhodně nevymotá chuchvalce vlasů z chlupatého koberce, ani nesedře zašlapanou špínu. Ale snadno odstranitelné smetí do sebe nasaje bez problémů. Při výběru robotického vysavače si musíte uvědomit jedno: není až tak důležité, jak účinně nasává nepořádek, v tom se tyto vysavače až tak neliší. U robotických vysavačů je mnohem důležitější, jak si poradí s prostorem. Jakákoli sací účinnost jde stranou ve chvíli, kdy robot není schopen překonat sebenižší překážku, nebo když jezdí po stále stejných místech a jiná nechá neuklizená, nebo když se někde co chvíli zasekne. Není nic horšího, než když takový vysavač tupě naráží do nábytku, a znova a znova. Alfou a omegou robotických vysavačů je navigace, musí totiž uklidit každé místo uklízeného prostoru. Musí zajet do každého koutu včetně těch pod nábytkem, musí vyluxovat podlahu i těsně u stěn, nesmí se nikde zaseknout. Podobné problémy můžete s velkou pravděpodobností očekávat u levných robotických vysavačů. Šetřit je sice hezké, jenže když vysavač nezvládne základní úkoly, k čemu vám pak je? Doporučujeme také zjistit si výšku vašeho nábytku, aby se pod něj robotek vešel. Jejich výška se většinou pohybuje kolem 10cm, ale právě centimetr sem a centimetr tam může být rozhodující. Dále nesmíte čekat, že robotické vysavače jsou bezhlučné, protože to nejsou. Což nijak nevadí, protože je stejně lepší používat je ve chvíli, kdy nejste doma. Jinak by se vám zbytečně pletly pod nohama. Ony uklidí, zatímco jste v práci, nebo pokud je nechcete nechat tak dlouho bez dozoru, můžete je vyslat na misi v době, kdy jdete na procházku, ven s dětmi nebo se psem, nebo zatímco pracujete na zahradě. Jednou za čas sice budete muset přece jen vytáhnout klasický vysavač a vyluxovat důkladně každou pavučinu, budete muset občas podlahu vytřít, ale pro každodenní pocit čistoty jsou robotické vysavače perfektní. Zvlášť v domácnostech se zvířaty nebo malými dětmi (to vyjde nastejno). Nechte si od nás poradit, jaký robotický vysavač koupit, aby byl kvalitní a abyste vy byli spokojeni.

Neato Botvac

robotický vysavač Neato Botvac
Bezsáčkové robotické vysavače Neato Botvac jsou podle testů a recenzí asi ty nejlepší. Alespoň spokojenost uživatelů to potvrzuje. Mají specifický D-tvar (kromě obvyklé oblého je tady z půlky robotu rovná hrana), díky němuž se dostane snadno i do rohů a podél zdí. Ve srovnání s konkurencí má opravdu silný sací výkon, takže dost obstojně zvládá vyluxovat i koberce. Na jedno nabití pracuje 90-120 minut (podle typu), nabití trvá 2 hodiny. Má velkou nádobu na prach a HEPA filtr. Poradí si s překážkami do 2cm výšky (prahy, okraje koberců, lišty). Co je ale nejlepší, opravdu důkladně a systematicky objede celý byt, všechny místnosti (když nezavřete dveře) a žádné místo nevynechá, a to díky přesné laserové navigaci. Po skončení se sám vrátí do nabíjecí stanice. Je vybaven senzorem proti pádu ze schodů a přiložena je magnetická hraniční páska, kterou použijete tam, kam robot nemá zajíždět. Vysavač má rozměry 33,5×32,1×10cm, hmotnost je 4,1kg. Můžete si vybrat mezi typem Botvac D85 s klasickým ovládáním, nebo typem Connected – tyto robotické vysavače mají Wi-Fi připojení a ovládat je tak můžete i dálkově pomocí aplikace v chytrém telefonu či tabletu.
Perfektní

iRobot Roomba 980

robotický vysavač iRobot Roomba 980
Robotický vysavač iRobot Roomba 980 je sice dražší, ale zato vás nikdy nezklame. Disponuje inteligentní navigací pomocí kamery, díky níž si vytváří mapu místností a vysaje skutečně všude. Má výkonnou lithiovou baterii, a pokud dojde k jejímu vybití ještě před skončením úklidu, vrátí se vysavač sám dobít a poté dokončí vysávání z místa, kde ho přerušil. Sací výkon má vysoký a spolehlivě vyčistí byt či dům o podlahové ploše až 185m². Vysavač taky sám pozná, že se ocitl na koberci, a automaticky zvýší výkon až 10x. Je vybaven HEPA filtrem a kartáče jsou takřka bezúdržbové, protože na nich neulpívají nečistoty. Robot má kulatý tvar a zvládne zajet do všech krajů i pod nábytek. Přejede překážky do výšky 1,6cm a je sestrojen tak, aby se nezamotal do kabelů. Součástí výrobku jsou dvě tzv. virtuální zdi – těmi vyčleníte místa, kam nemá robot jezdit (např. území pelíšku vašeho psíka, aby měl tento klid). Rozměry vysavače jsou 35,1cm průměr a 9,2cm výška. Tento robotický vysavač odpovídá vzhledem ceně, tedy vypadá luxusně a designově. Kromě klasického ovládání lze použít i ovládání přes Wi-Fi – to kdybyste si třeba v práci vzpomněli, že chcete mít večer doma čisto kvůli nenadálé návštěvě.
Sem s ním

Miele Scout RX1

robotický vysavač Miele Scout RX1
Bez spolehlivé navigace nebude žádný robotický vysavač dobře fungovat – bude leda slepě jezdit po místnosti, když narazí do překážky, tak se odrazí a zkusí to jinudy, dokud zase nenarazí. V Miele proto pro svého robota Scout RX1 vymysleli systém, který kombinuje různé způsoby navigace najednou: kameru na víku, Gyro senzor a inovativní software. Jejich vysavač se orientuje v prostoru precizně a nevynechá žádné zákoutí. Rozpozná překážky, nábytek, schody, takže nikam nespadne ani do ničeho zbytečně nevráží. Prachové částečky účinně filtruje dvoustupňový filtrační systém AirClean. Nabíjení trvá 2 hodiny a akumulátor vydrží na jedno nabití také tolik (tzn. asi 150m² plochy). Navíc po 300 dobíjecích cyklech dosahuje akumulátor stejného výkonu, jako když byl nový. Vysavač se ovládá snadno přímo na přístroji, a to dotykově, nebo pomocí přiloženého dálkového ovladače. Začátek úklidu lze odložit díky časovači. Po skončení se robot vrátí do dokovací stanice, a pokud nestihl vše uklidit, pokračuje po nabití přesně tam, kde přestal. Na výběr je několik uklízecích režimů. Výška vysavače je 89mm a přeleze překážky až 2cm vysoké. Objem sběrné nádoby je 0,6l.
Ukaž víc