Ryba na to valí oči

RybiOko.cz

Tipy na nejlepší nákupy věcí, dárků, čehokoli …

Nejlepší fantasy kniha

nejlepší fantasy kniha

Fantasy příběhy jsou úžasné – když se opravdu povedou. Někteří totiž mají pocit, že recept na dobrou fantasy je nasekat tam co nejvíc elfů, draků a skřítků, a ti se budou navzájem masit. Jenže má-li vás kniha polapit, musí mít mnohem, mnohem víc. Příběh může být klidně prostý, ale dokonalá musí být celková atmosféra. Správná fantasy knížka vás pohltí a nepustí, budete mít pocit, že jste součástí příběhu a jen stěží se budete od čtení utrhovat. Další nezanedbatelnou složkou je jazyk. Fantasy nemohou být psány plytce, v jednoduchých základních větách, plny banalit. Jazyk je totiž prostředkem, díky němuž na vás příběh přenáší své kouzlo. Fantasy je zkrátka pravý opak toho obyčejného všednodenního světa. Ne náhodou mívají fantasy příběhy podobu ság, protože na stranách jedné knihy je obtížné vytvořit nový svět. Tři díly jsou optimální.
Trochu paradoxní je, že opravdový věhlas získá fantasy až v okamžiku, kdy jej nějaký hollywoodský filmař zkazí. Pokud je kniha tak dobrá, že ji chce někdo zfilmovat, vždycky je výsledek o několik řádů horší než literární předloha. Pána prstenů ani Hru o trůny od nás nečekejte – každý už je zná, protože na ně padla stejná kletba. Máme pro vás jiné lahůdky, opravdové klenoty. Všechny jsou určeny pro dospělé čtenáře. Chcete-li poradit, jakou fantasy knihu byste měli koupit svým -náctiletým potomkům, pak určitě sáhněte po knize Hraničářův učeň. Je to kompletní dvanáctidílné dárkové vydání a všichni rodiče se shodují, že právě tenhle titul přinutil jejich děti číst.

Kronika královraha
Patrick Rothfuss

fantasy kniha patrick rothfuss kronika královraha
Kronika královraha je hodně specifická fantasy. Moc se toho neděje, žádné bitky ani žádní draci a sličné elfky. Je tu jen kluk, Kvoth, známý jako Královrah. Kluk-legenda, o němž si všichni myslí, že je mrtvý. Až jeden kronikář odhalí, že stále žije. A Kvoth se rozhodne vyprávět mu svůj příběh, během tří dnů (bystřejším právě došlo, že jeden den = jeden díl trilogie). Dozvíme se, jak malému Kvothovi zmasakrovali rodinu, jak se protloukal, jak se dostal na slavnou Univerzitu a jak veškeré jeho úsilí bylo upnuto jen na jedno: pomstít vrahy své rodiny. Zdá-li se vám to nezáživné, pak vězte, že Rothfuss vládne nikoli jen jazykem, on vládne nad jazykem. Vyprávění, které je umocněno použitím ich-formy, vás vcucne a vyplivne až s poslední stránkou. Stanete se Kvothem, všechno prožijete, vstoupíte do jiného světa… A nebo taky ne, i to je možné, ne každý je na takový typ literatury stavěný, ale tahle epická fantasy je opravdu úžasná. Zatím vyšly dva díly (Jméno větru, Strach moudrého muže), a bonus v podobě knihy Hudba ticha. Vydání existuje několik, ale určitě doporučujeme nejnovější od Arga: jednak jeden díl je v jednom svazku a ne rozdělený, jednak je to brožované vydání a to se lépe drží (kniha je hóódně tlustá).
Vcucni mě, Rothfussi

Fionavarská tapisérie
Guy Gavriel Kay

fantasy kniha Fionavarská tapisérie Guy Gavriel Kay
G.G.Kay je mistrem tohoto žánru a dopřeje vám všechno, co od fantasy očekáváte: bohy, magii, trpaslíky, obry atd. Přitom hrdiny je pětice současných studentů. Ty však kouzelník Loren Stříbroplášť přenese do magického světa Fionavar, kde probíhá odvěký boj mezi dobrem a zlem, světlem a temnotou. Zvítězí lidé nad temným bohem? A jakou roli sehraje každý jeden z oné pětice? Bez obětí to jistě nepůjde. Kayova sága je plná akce, napětí, fantastiky, ale zároveň je mistrovsky napsaná. Autor dokázal příběh naplnit nevšední poezií a dokonce i hudbou. V jedné recenzi se píše, že tahle kniha je jako symfonie v próze. Díky tomu všemu je četba opravdu požitek. Ocenit musíme i skvělý překlad. Trilogie (Letní strom, Potulný oheň a Nejtemnější cesta) byla vydána už před čtvrtstoletím a všude po světě se setkala s nebývalým ohlasem, který trvá dodnes. Pro svou epičnost i vypravěčský styl bývá přirovnávána k Tolkienovu Pánovi prstenů. (Kay se mimochodem podílel na uspořádání Silmarillionu.)
Chci navštívit Fionavar

Poslední jednorožec
Peter S. Beagle

fantasy kniha Poslední jednorožec Peter S. Beagle
Dobrá fantasy nemusí být nutně několikasvazkové veledílo. Poslední jednorožec je krásný, poetický, smutný příběh, který vypadá na první pohled jako pohádka. A Američani z toho opravdu udělali kreslenou pohádku pro děti. Knížka je však jednoznačně určena dospělým, a to i navzdory zápletce: Jednorožka se náhodou dozví, že je poslední na světě. Nechce tomu věřit, tak se vypraví své příbuzné hledat. Pomáhají jí dva spolupoutníci a společně zjistí, že za zmizením jednorožců stojí zlý král Moran a jeho strašlivý služebník Rudý býk. Ve střetu s ním je Jednorožka nucena přeměnit se do lidské podoby a v ní okouzlí královského syna. Zvítězí nad zlem a budou spolu šťastně žít?… Asi pořád nevěříte, že to není pro děti, že? Skvost dělá z tohoto příběhu opět především brilantní jazyk, ale také vypravěčský styl, dokonalé popisy i prokreslení charakterů postav. Nechybí ani občasný suchý humor nebo odkazy na historické události a díla. Pro děti by to bylo obtížné čtení, ale máte-li vy sami slabost pro pohádky, byť poněkud smutné, tohle nemůžete minout. Kniha vyšla před čtyřiceti lety a stala se kultem. Nové vydání přináší navíc i volně navazující novelu oceněnou cenami Hugo a Nebula.
Jsem poetická duše