Ryba na to valí oči

RybiOko.cz

Tipy na nejlepší nákupy věcí, dárků, čehokoli …

Nejlepší komiks

Nejlepší komiks

Někdo komiksy pohrdá, nepokládá je za skutečnou literaturu nebo umění. Že prý je to pro ty, co neumějí pořádně číst, že je to jen prohlížení obrázků. Ale tak to není. Jistěže tu nenajdete propracovaný barvitý text… i když barvitý klidně být může, i na pár slovech. Pokud ale přijmete premisu, že podstatou literatury je buď poutavý příběh, který vás vtáhne a nepustí, nebo emoce, jež vás ovládne, pak komiks literatura rozhodně je. Jako každé dobré dílo vás může naplnit úžasem a uspokojit touhu po prožitém zážitku. Naopak méně slov nabízí větší prostor fantazii a domýšlení. Na rozdíl od klasického psaného slova je zde stejně důležitá obrazová stránka. Ilustrace velmi ovlivňují celkový pocit a způsob vnímání příběhů, a v případě kvalitního ilustrátora se vám může dostat do ruky malé výtvarné umělecké dílo. Není tedy na místě komiksy a priori pohrdat, dokládá to jen vaši neznalost. Jako u všeho však platí, že existuje dobrý komiks a vedle toho plno braku. Asi každý zná bestsellery jako je Watchmen, Sandman, Ironman, Spiderman, Batman, Superman, Hellboy, Daredevil nebo Sin City, z české tvorby nelze opominout knihy Káji Saudka. Ale právě že tohle všichni znají, rozhodli jsme se pro knihy, které až tak mainstreamové nejsou, ale rozhodně stojí za přečtení. Každý z námi vybraných komiksů je jiného charakteru, aby to bylo pestré, jeden je dokonce tvořen tzv. stripy (proužky). Takže bychom se snad mohli strefit do vkusu každého milovníka komiksu, ať už zběhlého či začátečníka.

Kůstek
Jeff Smith

Kůstek komiks
Komiks Kůstek, to je fantasy sága, která získala veškerá možná ocenění, a časopis Time ji zařadil mezi 100 nejlepších knih všech dob. Tři hrdinové – tři podivné kostěné bytosti na útěku, a svět, ve kterém žijí obří draci s doutníky, hladová krysí monstra, bojové včely, agresivní babičky či tajemný Pán kobylek. Komiks je takovým mixem Pána prstenů a animovaných filmů od Pixaru. Nabízí humor, napětí i horor, a bude se líbit jak dospělým, tak dětem.
Ha! Páni!

Crying Freeman – Plačící drak
Kazuo Koike, Rjóiči Ikegami

komiks Plačící drak
Specifickým druhem komiksů jsou japonská manga (pozor, čtou se zprava doleva) a opominout je, by byla velká chyba. Tuto klasickou mangu napsal legendární Kazuo Koike a ilustroval nedostižný Rjóiči Ikegami. Plačící drak je nájemný vrah, který nad osudem svých obětí prolévá slzy. Krásný a citlivý umělec byl svými dračími pány naprogramován, aby zabíjel na rozkaz, proto se jejich vůli nemůže vzepřít. Svižný příběh vás nenechá vydechnout. Tato manga je temná, násilná a eroticky nabitá, a po celém světě je považována za mistrovské dílo.
Bang! přímo do černého

Macanudo
Ricardo Liniers

ricardo liniers macanudo kniha
Macanudo jsou tzv. stripy, proužky, tedy velmi krátké komiksy, jen pár políček. Jsou ze života, až vás to někdy takřka porazí: naprostá banalita, vůbec by vás nenapadlo cpát to do knihy, a přitom to sedí jak pr… na hrnec. Autor je Argentinec a jeho příběhy tučňáků, holčičky Jindřišky s kocourem a plyšovým medvídkem, trpaslíků a dalších originálních postav si vás získají – pokud tedy budete naladěni na stejnou vlnu. Jsou plné poetiky, melancholie, absurdity a ironického humoru. Dílů vyšlo už několik a dobré je, že klidně můžete začít třeba pátým. I když máme pocit, že první díly jsou lepší. Macanudo znamená báječný. Tyto knihy jsou báječné.
Oui. Beru.