Ryba na to valí oči

RybiOko.cz

Tipy na nejlepší nákupy věcí, dárků, čehokoli …

Nejlepší beletristické knihy

Nejlepší beletristická kniha

Smutnou pravdou je, že lidé přestávají číst, resp. přestávají číst kvalitní literaturu. Možná by se mnozí ohradili a zaštítili zvučnými jmény jako jsou Paulo Coelho či náš český producent bestsellerů Michal Viewegh. Ovšem s kvalitní literaturou to nemá moc co do činění – pánové prominou. A už vůbec nechceme zmiňovat takové kusy jako Padesát odstínů šedi nebo thrillery Dana Browna. Brr. Jestli máte náladu přečíst si nějakou dobrou knihu, jestli chcete doporučit nějaký zajímavý knižní titul, jestli potřebujete poradit, jakou knihu koupit pod stromeček, pak jsou tu naše tipy na nejlepší knihu z oblasti beletrie. Jde o tituly různorodé: něco fantastična a mystiky, něco historie a faktu, něco pro pobavení. Každý z nich zaujímá mezi obdobně laděnými tituly čelné postavení díky své výjimečnosti. Knih je totiž mnoho, pulty v knihkupectvích jimi doslova přetékají, ale jen zlomek jich je kvalitních. Vybrat knihu, která stojí za přečtení, je velmi těžké. Na rozdíl od mnoha jiných zbytečných knížek budou ve vás dojmy z námi doporučených knih přetrvávat ještě dlouho po dočtení poslední stránky a zřejmě se k nim budete po čase stále vracet.

Spisy I (Fikce, Alef)
Luis Jorge Borges

Spisy I (Fikce, Alef) Luis Jorge Borges
Fikce a Alef jsou sbírky povídek od kultovního argentinského spisovatele. Luis Jorge Borges vytvořil naprosto ojedinělou spekulativní prózu, v níž se odráží autorův zájem o metafyzično, filosofii a náboženství. Mistrovské texty jsou plné tajemství a záhad, často využívají specifických postupů, díky nimž úspěšně přesvědčují čtenáře o existenci nereálné reality. Povídky jako „Zahrada, v níž se cestičky rozvětvují“ nebo „Babylonská knihovna“ udělaly z Borgese klasika fantastické prózy a ovlivnily mnoho spisovatelů, již se Borgesovu tvorbu pokoušejí marně napodobit. Povídky jsou často krátké, ale vydají za celou knihu. (Pro zajímavost: příběh z Tisíce a jedné noci, který převzal a proslavil se jím Coelho v novele Alchymista, zpracoval už dříve Borges také – ovšem mnohem zdařileji, než neoprávněně adorovaný Coelho, a to mu na to stačily pouhé dvě strany.)
Kde mají?

Medailony
Zofia Nałkowska

Medailony Zofia Nałkowska
Medailony, to je výjimečná kniha na poli světové literatury. Je tak malá, že se vám vejde do kapsy, přečtete ji za pár hodin, ale už nikdy na ni nezapomenete. Jde o výpovědi lidí, kteří přežili koncentrační tábor Osvětim, zpracované slavnou spisovatelkou Zofií Nałkowskou do malých literárních skvostů. Od první stránky vás neuvěřitelné skutečnosti nenechají v klidu. Přes veškeré hrůzy zde líčené se čtenář nedokáže od stránek odtrhnout a čte od začátku do konce jedním dechem. To je zásluha především prostého jazyka a také faktu, že se autorka vystříhala jakéhokoli patosu či moralizování, k nimž toto téma svádí. Člověk má pocit, jako by ani nečetl knihu, nýbrž poslouchal nesmělé vypravování přeživších vězňů. Slavný současný polský spisovatel Mariusz Szczygiel o ní řekl: „Je to velmi tenká knížečka, ale vydá za všechny tlustospisy o nacismu.“
Kde koupím?

Spolčení hlupců
John Kennedy Tole

kniha Spolčení hlupců Toole John Kennedy
Přídomek „kultovní“ se často používá neprávem, ovšem satiricko-humoristická kniha Spolčení hlupců si ji zaslouží jako máloco. Vyšla po autorově smrti – r. 1969 spáchal sebevraždu zřejmě i pod tíhou toho, že o knihu vydavatelé nestáli. Matka pak jeho rukopis několik let nabízela, až uspěla. Kniha vyšla r. 1980 a o rok později získala několik cen, včetně Pulitzerovy ceny. Hlavním hrdinou je svérázný třicetiletý Ignácius Reilly, obtloustlý intelektuál, který žije v New Orleans se svou neméně svéráznou alkoholickou matkou. Odmítá pracovat a když už, pojme to po svém. Coby pouliční prodavač párků se pokusí s pomocí homosexuálů zorganizovat politický převrat, coby úředník v krachující továrně vyburcuje černošské dělníky ke stávce, coby návštěvník zaplivaného baru pomůže odhalit síť prodejců pornografie. Ignáciovi zdatně sekundují i další postavy, jako neduživý policista Mancuso nebo věčně kouřící černoch Burma Jones. Svébytné prostředí New Orleans, 60. léta, spletitý vtipný děj, rebelie proti společnosti, košatý jazyk a originalita, to vše činí z knihy naprosto jedinečnou záležitost. Možná vám nesedne, samozřejmě, ale pokud ano, budete se k ní vracet znova a znova.
Kde seženu nejlevněji?