Ryba na to valí oči

RybiOko.cz

Tipy na nejlepší nákupy věcí, dárků, čehokoli …

Nejlepší šampaňské

nejlepší šampaňské

Pravé šampaňské, to je vlastně chráněná regionální potravina. Aby si šumivé víno toto označení opravdu zasloužilo, musí pocházet výhradně z Francie, a to z kraje Champagne. Zde se musí víno urodit i zpracovat. Za otce šampaňského je pokládán mnich Dom Pérignon a víno této značky patří k nejdražším, avšak i nejprestižnějším a samozřejmě nejchutnějším. Výroba šampaňského je omezena na tři odrůdy: chardonnay, pinot noir (rulandské modré) a pinot meunier (mlynářka, sic). Jediný možný způsob výroby šampaňského je tzv. druhotné kvašení v lahvi. Jednoduše řečeno: sklizené hrozny projdou nejprve prvotním kvašením v sudech či tancích, poté se namíchají dle potřeby, naplní do lahví, přidá se směs cukru a kvasinek, lahev se uzavře korunkou a uloží se ve vodorovné poloze ve sklepích. Dochází k druhotnému kvašení, které trvá minimálně několik měsíců, spíše však let. Vzniká oxid uhličitý, který se později postará o bublinky. Odumírající kvasinky se rozkládají a obohacují víno o specifickou chuť i vůni. Další fází je remuage – lahev se uloží tak, aby byla hrdlem dolů, každý den se navíc setřásá, a díky tomu se sedlina nahromadí v hrdle lahve. Když k tomu dojde, hrdlo se zamrazí a po odstranění uzávěru sedimenty vystřelí pod tlakem ven (degoržování). Obsah láhve se pak doplní buď suchým vínem, nebo častěji tzv. expedičním likérem, což je směs vína a malého množství cukru (tím se zároveň reguluje sladkost výsledného vína). Lahve jsou uzavřeny korkovou zátkou a zabezpečeny drátěným košíčkem.
U šampaňského se můžete setkat s označením ročníkové a neročníkové. Vína se obvykle míchají z hroznů různých odrůd a vinic, u neročníkových se navíc míchají i různé sklizně. Neročníkové šampaňské není vhodné k dlouhé archivaci, jeho výhodou je však stabilní kvalita – vždycky máte jistotu, že šampaňské bude chutnat víceméně podobně. Ročníkové šampaňské musí být vyrobeno jen z hroznů sklizených ve stejném roce – díky tomu je vždy individuální a unikátní, je vhodné k archivaci a je také vzácnější, protože zdaleka ne každý rok se víno na vinici vyvede tak, aby odpovídalo přísným standardům pro výrobu. Jen pro úplnost: víno smíchané z více odrůd (nejčastěji dvou nebo tří) se označuje slovem cuvée.
Pokud šumivé víno nepochází z oblasti champagne, ale bylo vyrobeno tradičním postupem druhotného kvašení, bývá na etiketě označení méthode traditionnelle. Jinak se obecně jakostním šumivým vínům říká sekt. Perlivá vína jsou něco zcela jiného, protože CO2 nevzniká kvašením, nýbrž se jím víno dodatečně uměle sytí. Ještě poznámka ke konzumaci: široce otevřené sklenice jsou nevhodné, neboť bublinky rychle vyprchají. Úzké vysoké sklenice (flétny) jsou lepší, aroma nadlouho uzavřou a pozorování perlících bublinek, kterak stoupají vzhůru, je uklidňující. Nejlepší jsou ale sklenice tulipánového tvaru, které se směrem nahoru kónicky zužují a které poskytují koncentrovanější aromatický vjem.
Máme pro vás horké tipy na nejlepší pravé šampaňské, které si asi vzhledem k ceně těžko koupíte jen tak pro radost (ale nakonec proč ne). Ovšem jako dárek k výjimečné příležitosti jsou jako stvořená. Chcete-li poradit dostupnější variantu a netrváte na pravém šampaňském, pak vám můžeme doporučit vinařství Sekt Jan Petrák. Jan Petrák odjel po revoluci do francouzské Champagne, kde se naučil klasické metodě výroby sektu a stal se zakladatelem „šampaňské“ metody v ČR. Své zkušenosti předával dál, proto po jeho skonu mohla firmu převzít jeho dcera Marcela Hříbalová, která v rodinném vinařství v Kobylí pokračuje ve výrobě sektů. Daří se jim velmi dobře a sekty z jejich produkce získávají právem mezinárodní ocenění.

Dom Pérignon Blanc 2006

Dom Pérignon Blanc 2006
Značka Dom Pérignon je vlastně vrcholnou řadou šampaňského firmy Moët&Chandon, ale je natolik výjimečná, že se tak nějak přirozeně samostatně vyčleňuje. Mnich Pierre Pérignon byl v 17. století správcem sklepů benediktinského opatství v Hautvillers a právě jemu se připisuje objev výroby šampaňského. Značka Dom Pérignon dnes představuje především nedostižnou kvalitu a luxus. Výsledkem neustálé touhy po dokonalosti mistrů vinařů jsou unikátní ročníková vína. Jedním z nich je i Dom Pérignon Blanc 2006, které zrálo ve sklepích 7 let, aby se plně rozvinula jeho bohatost a hloubka. Toto hedvábné šumivé víno má čistý, vzdušný, svěží buket, a květinovo-ovocné aroma přecházející do kandovaného ovoce a zralého sena s náznaky lékořice.
Chci zakusit luxus

Krug Grande Cuvée

Krug Grande Cuvée
Rodinné vinařství Krug se nachází v Remeši a jeho historie sahá „jen“ do poloviny 19. století. Zakladatelem byl německý přistěhovalec Johann Joseph Krug. Sortiment nemají příliš široký, protože se specializují na prestižní vína prvotřídní kvality. Jejich základním (ve smyslu kultovním) šumivým vínem je Grande Cuvée, které je pečlivě namíchané ze tří druhů hroznů z 20 až 25 různých poloh a ze šesti až deseti různých ročníků. První kvašení probíhá v dubových sudech, které zajistí neopakovatelnou osobitost a styl tohoto šampaňského. Každá lahev poté zraje 6-8 let ve sklepích. K vám díky tomu doputuje neopakovatelně krásné harmonické víno s krémově smetanovým buketem. Závěr je dlouhý, s náznaky oříšků a pro někoho údajně i s tóny podzimního lesa, zakončený svěžestí čerstvých květů.
Chci špičkovou kvalitu

Perrier Jouët Cuvée Belle Epoque

Perrier Jouët Cuvée Belle Epoque
Dům Perrier-Jouet byl založen v roce 1811, sídlí v Epernay v regionu Champagne a jejich vinice se pyšní označením Grand Cru (výjimečně kvalitní poloha). V roce 1854 jako první vyrobili suché šampaňské (brut). Šampaňské dodávají i pro britský, švédský a belgický královský dvůr. Jestli jste pozorní diváci amerických filmů, určitě jste si už všimli, že v nich skoro vždy popíjejí šampaňské z lahví zdobených bílými květy. Onen výrazný dekor sasankových květů v secesním stylu je poznávacím znamením prestižního produktu domu Perrier Jouët – Cuvée Belle Epoque. Tato ročníková vína charakterizuje dokonalá vyváženost, křišťálově průzračná zlatavá barva, živé perlení, podmanivá květinová vůně s ovocnými tóny a elegantní bohatá chuť.
Úžasné, to musím mít