Ryba na to valí oči

RybiOko.cz

Tipy na nejlepší nákupy věcí, dárků, čehokoli …

Nejzajímavější alternativní příprava kávy

Alternativní příprava kávy

Jste-li milovníci kávy a stále hledáte nové metody její přípravy, čtěte dál. Moka konvička nebo french press už vám zřejmě stojí v kuchyni, možná french press, ba možná i dokonce espressovač. A přesto byste chtěli vyzkoušet něco dalšího. Proč ne. Jsou ještě některé netradiční způsoby přípravy kávy doma, o kterých většina lidí nemá potuchy. Některé z nich vypadají a znějí, jako kdyby utekli z chemické laboratoře. Ostatně v některých módních kavárnách začínají podávat kávu v kádinkách, takže si je můžete koupit třeba spolu s vacuum potem a budete si moct doma připadat jako tvrdí hipsteři. Ale abychom to nezlehčovali – příprava kávy je vždy spojena s tradicí. Mohou se objevovat důmyslnější přístroje, pohodlnější, které umí uvařit kávu ještě dokonaleji, ale samotný princip přípravy nic nového není. Většina správných „kafařů“ vám potvrdí, že nejlepší na tom všem je stejně samotný celkový proces přípravy kávy, že je to rituál, který patří ke každodennímu životu. Jestli to máte také tak, určitě vás naše tipy na neobvyklé způsoby vaření kávy potěší. Zvláště retro pákový kávovar je zdrojem časově náročnějšího kávového obřadu, u něhož si budete připadat důležitě a velmi fundovaně.
Chybí-li vám pořádný mlýnek, bez kterého se neobejdete, zkuste naše tipy na nejlepší mlýnek na kávu. Chybí-li vám dobrá káva do mlýnku, zkuste tipy na nejlepší kávu. A jste-li na vážkách, jestli raději nekoupit klasický automatický kávovar na přípravu espressa, koukněte sem: nejlepší espresso kávovar.

La Pavoni Europiccola

Pavoni kávovar
Jde o ruční pákový stroj z dob, kdy ještě kávovary neměly čerpadlo a tlak na přípravu espressa se vyráběl ručně pomocí páky. Tento krásný retro kávovar se stále ještě vyrábí, i když pochopitelně nejde o levnou záležitost. Ovšem vzhled tohoto italského krasavce a rituál přípravy kávy vše vynahradí. Chce to samozřejmě trénink – správné dávkování, namletí, atd. – ale když se to naučíte, bude vám odměnou perfektní espresso a dokonce i cappucino. Jsou různé velikosti, tento model je na 8 šálků, což je dostačující. Návod na přípravu espressa (abyste věděli, do čeho jdete) snadno najdete na internetu. Nádherný kousek. Srdce každého kávomilce zaplesá.
Sem s tím

Vacuum Pot Hario

Vacuum pot kávovar
Při pohledu na tento přístroj si zřejmě pomyslíte, že je to baňka, která utekla z chemické laboratoře. Ale zkuste si najít na internetu video, a až uvidíte, jak vypadá příprava kávy v něm, budete u vytržení. Je to skutečně velmi efektní a velmi zábavné. Vacuum Pot, nebo také Vakuum Pot či VacuPot, je elegantní skleněno-nerezový přístroj složený ze dvou částí – na vodu a na kávu. Voda po zahřátí vystoupá vzhůru, smísí se s kávou a po ukončení extrakce je díky podtlaku nahnána zpět do spodní nádoby. Jako vždycky to chce cvik, ale až se to naučíte, bude vám odměnou překvapivě vynikající a čistá káva. A jako bonus užaslé obličeje přihlížejících.
Ukaž ten zázrak

Chemex

chemex kávovar
A teď to bude odborné. Chemex je vlastně upravená Erlenmeyerova nádoba z borosilikátového skla, spojená s trychtýřem do tvaru přesýpacích hodin a uprostřed doplněna o dřevěný korzet, který je ke sklu připevněn koženým páskem. Když tuto nádobku doplníte silným papírovým filtrem, máte k dispozici velmi jednoduché a elegantní zařízení pro přípravu kvalitní domácí kávy. Objem nádoby je 880ml. Pak už to chce jen nějakou vhodnou konvičku, z níž se dá lít voda hodně pomalu. Doktor Peter Schlumbohm, který Chemex roku 1940 vymyslel, jednou pronesl: „I úplný trouba dokáže pomocí Chemexu připravit výbornou kávu.“ Takže asi tak.
To chci